Klases audzinātāja: "Manā klasē ir pārītis! Ko nu?"

Manā klasē ir pārītis

To, ka puisis un meitene ir pārītis, bieži vispirms pamana skolā. Un allaž šī ziņa pieaugušajos rada satraukumu.

Ir sajūta, ka vajadzētu kaut ko darīt, bet ko? Par to saruna ar Zaķumuižas pamatskolas 9. klases audzinātāju, matemātikas un fizikas skolotāju Rūtu Hermani.

Autors: Rasma Rudzāte
Avots: www.aprinkis.lv


Laiks, kad bērnos mostas savstarpējās simpātijas, klases audzinātājam ir satraucošs tāpēc, ka skolotājs par šo situāciju jūtas atbildīgs, taču tajā pašā laikā tikpat kā nespēj to ietekmēt. Bērni uzklausa skolotāju, bet viņš jūt, ka teiktais lielā mērā aiziet gar ausīm. Kā ar bērniem runāt par savstarpējām attiecībām tā, lai viņi ieklausās un sadzird?

"Pagājušā mācību gada otrā pusē mūsu skolā izveidojās kāds pārītis. Puisis mācījās manā klasē, bet meitene – klasi zemāk," atceras skolotāja R. Hermane. "Mums ar kolēģi skolotāju Ievu Meijeri likās, ka ir laiks ar bērniem par mīlestību parunāt vairāk un dziļāk. Un mēs uzaicinājām ciemos Kasparu Ozoliņu no biedrības "Īsta mīlestība gaida". Viņa lekciju noklausījās 7.–9. klašu skolēni. Bērniem ļoti patika. Jaunajam puisim viņus izdevās gan ieinteresēt, gan atraisīt. Pēc lekcijas bērni vēl pusotru stundu lektoru nelaida projām, jo uzdeva arvien jaunus jautājumus par to, kas viņiem svarīgi. Jāteic, arī man šī lekcija ļoti patika, jo Kaspars Ozoliņš ļoti labi pateica to, ko daudzi pieaugušie bērniem gribētu izstāstīt, bet nemāk to izdarīt."

Skolā ir arī sociālo zinību stundas, kurās runā gan par attiecībām ar puisi un meiteni, gan seksu, gan kontracepciju, bet Rūtas Hermanes viedoklis ir, ka tās nesniedz vēlamo rezultātu. Daudz labāk ir, ja atbrauc jauns lektors, kuram ir zināšanas un prasme runāt ar bērniem, jo tad sacītais patiešām ir sadzirdēts.

"Man ir bijušas sešas audzināmās klases, tāpēc esmu dzirdējusi arī citus lektorus un man ir iespēja izdarīt secinājumus," turpina skolotāja Rūta Hermane. "Pieredze rāda, ka par vienu un to pašu jautājumu ar bērniem var runāt, saliekot pavisam citus akcentus. Kad pirms vairākiem gadiem pie mums viesojās jaunieši no organizācijas "Papardes zieds", viņi tā stāstīja par līdzekļiem un veidiem, kā izsargāties no grūtniecības, ka pēc lekcijas bija sajūta, ka to noteikti vajag pamēģināt. Turpretī lektors no "Īsta mīlestība gaida" runāja par to, kā savstarpējās attiecības uztver puisis, kā meitene, un ka viņi abi ir atbildīgi par tām. Viņš aicināja atturēties no seksa līdz kāzām, lai pārītis saprastu, vai viņi ir īstie viens otram. Viņš runāja par vērtībām, uz kurām sākumā balstās godīgas, cieņas pilnas attiecības, kas pēc kāzām ir katras ģimenes pamats."

Portāls "Apriņķis.lv" sadarbībā ar biedrību "Īsta mīlestība gaida" sāk rakstu sēriju, kur tiks uzklausīti sociālo darbinieku un pedagogu viedokļi, kuros būs analizēta jauniešu izvēles pamatotība, iemesli un rezultāti.

Tāpat tiks piedāvātas intervijas gan ar jauniešiem, gan vecākiem par viņu izvēles apsvērumiem. "Īsta mīlestība gaida" ir 10 gadu pieredze darbā ar jauniešiem Latvijā. Par iemesliem "Kāpēc gaidīt?" stāstīts jau vairākiem tūkstošiem jauniešu.

Pēdējo piecu gadu laikā notiek regulārs darbs ar skolām. Kopumā ir apmeklētas apmēram 100 mācību iestādes visā Latvijā, vairākiem tūkstošiem skolēnu vadot lekcijas par attiecīgo tēmu. Darbs norisinās, sākot ar 7. klases skolēniem un beidzot ar augstskolas studentiem. Tiek piedāvātas lekcijas arī vecāku sapulcēs.

Kā lēmums atteikties no pirmslaulību dzimumattiecībām ietekmē cilvēku dzīvi? Vai šīs laulības ir stabilākas un laimīgākas? Vai jauniešiem ir grūti gaidīt savu vienīgo? Vai un kā tas ir iespējams mūsdienu parētājkultūras laikā? Atbildes uz šiem būtiskajiem jautājumiem centīsimies sniegt saviem lasītājiem.

© 2016 Īsta Mīlestība Gaida. All rights reserved.