Ko tev vajadzētu zināt par prezervatīviem

Vai prezervatīvi aizsargā no STS un grūtniecības?

Ja tu esi jauns un seksuāli aktīvs vai apsver kļūt seksuāli aktīvs, tad šis ir kritisks jautājums. Mūsdienās ir pieaugoša STS (seksuāli transmisīvo slimību) epidēmija. Ir konstatēts, ka vairāk kā 65 miljoni cilvēku ir tagad inficēti un katru gadu inficējas 15 miljoni cilvēku. Ceturtdaļa šo inficēšanos ir pusaudžu vidū un divas trešdaļas ir līdz 25 gadu vecumam. Dažas no šīm infekcijām var ārstēt ar antibiotikām, bet citas ir daudz bīstamākas. Dažas STS ir neārstējamas infekcijas, kas ilgst visu mūžu. Citas var izraisīt dzīvību apdraudošas slimības un pat nāvi. Kad mūsu vecāki bija jauni, galvenās STS bija sifiliss un gonoreja. Šodien saraksts ir audzis līdz, iespējams, 25 STS, par ko vajadzētu padomāt katram jaunietim.


Kādas ir dažas no šīm slimībām?

Hlamīdijas izplatās caur vaginālo, anālo un orālo seksu. Vairumam vīriešu un sieviešu nav nekādu simptomu. Ja sievietei tās netiek ārstētas, 40% gadījumu tas noved pie iegurņa iekaisuma. Iegurņa iekaisums var izraisīt hroniskas sāpes iegurnī, neauglību un arī olvada grūtniecību.

HPV – Human Papilloma Virus (cilvēka papillomas vīruss) ir vairāk kā 100 dažādu vīrusu grupa. Vairums cilvēku, kas ar kādu vīrusu inficējas, atbrīvojas no tā paši no sevis. Tomēr daži ir „augsta riska” vīrusa paveidi, kas var izraisīt dzemdes kakla, maksts, vagīnas, anālās atveres vai dzimumlocekļa vēzi. Apmēram 20 miljoni cilvēku pašlaik ir inficēti ar HPV, turklāt šim skaitlim katru gadu pienāk klāt vēl 5,5 miljoni. Vismaz 50 procentu seksuāli aktīvo vīriešu un sieviešu agrāk vai vēlāk inficēsies ar HPV.

HPV izplatās galvenokārt ģenitālo kontaktu ceļā. Vairumam HPV infekciju nav simptomu, tāpēc vairums cilvēku nezina, ka viņi ir inficēti. Dažiem cilvēkiem ir redzamas kārpas uz ģenitālajiem orgāniem, kas var izplatīties uz muti orālā seksa laikā. Iespējamas arī izmaiņas šūnās ap dzemdes kaklu, makstī, anālajā atverē vai ap dzimumlocekli, un tas var novest līdz vēzim. 

Gonoreja izplatās vaginālā, anālā un orālā seksa laikā sievietēm un vīriešiem. Vīriešiem tā rada dedzinošas sajūtas urinējot un izraisa izdalījumu veidošanos no dzimumlocekļa. Vairumam sieviešu nav simptomu. Šī infekcija ir otrs izplatītākais iegurņa iekaisuma izraisītājs. Ja tā netiek ārstēta, gonoreja var izplatīties uz asinīm vai locītavām un apdraudēt dzīvību.

Ģenitālās herpes izplatās, pieskaroties inficēto cilvēku rētām, bieži no seksuāla kontakta. Herpes izraisa rētas un simptomi līdzinās gripas simptomiem. Šī slimība ir mūža garumā, kurai parasti atkārtojas uzliesmojumi 4 – 5 reizes katru gadu. Herpes palielina cilvēkam iespēju inficēties ar HIV (HIV izraisa AIDS), ja tiek tam pakļauts.

Trihomoniāze izplatās seksuāla kontakta ceļā, it īpaši sievietēm, kam ir bijuši vairāki seksa partneri. Simptomi var būt putaini,dzeltenīgi izdalījumi no maksts ar spēcīgu smaku. Vīriešiem rodas dedzinoša sajūta un bieža nepieciešamība urinēt. 

Sifiliss izplatās tiešā kontaktā ar sifilisa rētām galvenokārt vaginālā, orālā vai anālā seksa laikā. Neārstēta šī infekcija progresē trīs fāzēs. Pēdējai fāzei nav simptomu, bet var rasties paralīze, nejūtība, pakāpenisks aklums, vājprātība un pat nāve.

HIV izraisa AIDS, imūnsistēmas novājināšanos. Tas izplatās vaginālā, orālā vai anālā seksa ceļā. Ja cilvēks ir inficējies ar kādu citu no STS, tas palielina iespēju inficēties ar AIDS. 

Hepatīts B un C ir slimības, kas izplatās ar asinīm un var tikt nodotas seksuāla kontakta ceļā. No hepatīta B katru gadu mirst 5000 cilvēku. No hepatīta C katru gadu mirst 8000 – 10 000, un 20 procentos gadījumu hepatīts C ir ticis nodots seksuālā kontakta ceļā.


Vai prezervatīvi ir efektīvi?

Slimību kontroles un profilakses centri no visas pasaules 2000. gada jūnijā organizēja konferenci, lai rastu atbildi uz šo jautājumu. Tika izvēlēti eksperti no dažādām darbības sfērām un apkopoti zinātniski pētījumi. Tikai tie pētījumi, kas atbilda augstajām prasībām, tika ņemti vērā. Tas attiecās arī uz to, ka katram pētījumam bija jātiek citu tās darbības sfēras zinātnieku caurskatītam pirms publicēšanas zinātniskos žurnālos. Šos 138 pētījumus izmantoja, lai nonāktu pie slēdziena. Tika atklāts, ka:

Nav klīniska pierādījuma, ka prezervatīvi būtu efektīvi, lai samazinātu risku inficēties ar hlamīdijām, ģenitālajām herpēm, HPV, sifilisu vai trihomoniāzi. Neliela aizsardzība tika konstatēta vīriešiem pret gonoreju, bet ne sievietēm. Tika atklāts, ka prezervatīvi par 85% samazina risku inficēties ar HIV/ AIDS vaginālā seksa laikā, ja prezervatīvus lieto pastāvīgi (bez neviena izņēmuma katrā seksa reizē) un „pareizi” (sekojot īpašai sešu soļu procedūrai). Ja prezervatīvus lieto katru reizi 100 procentos gadījumu, tas vienalga atstāj 15 procentus risku inficēties ar HIV, ja salīdzina, ka tos nelietotu nemaz. HIV vīruss izraisa AIDS, zināmu kā nāvējošo slimību.

Tas viss nozīmē, ka tu vari inficēties ar jebkuru no STS, pat ja tu 100% katru reizi lieto prezervatīvu.


Kas ir „noslīdēšana” un „pārplīšana”?

Pētījumi rāda arī, ka prezervatīvi saplīst vai noslīd 1,6 līdz 3,6 procentos gadījumu. Tas parāda potenciālo neplānotas grūtniecības risku vai iespējamību inficēties ar STS.


Vai prezervatīvi tiek patiesībā lietoti?

Prezervatīvi nespēj pilnībā aizsargāt ne no vienas no STS, kas ir tikusi pētīta. Pēc pētījumiem, riska inficēties ar STS samazināšanās ir iespējama tikai, lietojot prezervatīvus visos gadījumos 100% (ar izņēmumiem divu STS gadījumā). Pēdējās desmitgades laikā „droša seksa” moto (lieto prezervatīvu katru reizi, kad tev ir sekss), kas tiek iestāstīts pusaudžiem. Kāds ir bijis efekts? Aptaujas un pētījumi liecina, ka labi ja 50 procenti aptaujāto teica, ka lieto prezervatīvus katrā reizē. Tas skaidri noliek seksuāli aktīvos pusaudžus augstāka riska priekšā inficēties nekā tad, ja prezervatīvs tiktu lietots ideāli.


Kā ar grūtniecību?

Ieteiktais uzraksts uz prezervatīvu iesaiņojuma ietver piebildi, ka iespējama grūtniecība 14% gadījumu, kad prezervatīvs lietots „kā parasti” un 3% gadījumu, kad prezervatīvs lietots tieši kā norādīts katru reizi bez kļūdām. Ja prezervatīvi tik labi darbojas, kādēļ ir pieprasīts norādīt tik augstu neveiksmju rādītāju uz katra prezervatīvu kastīšu iepakojuma?


Tu izlem

Esam tev pasnieguši pierādījumu kopsavilkumu par prezervatīviem. Tas viss tika stāstīts, lai samazinātu risku inficēties ar kādu no STS. Bet prezervatīvu lietošana ir kā krievu rulete – „spēle”, kurā vienu lodi ieliek sešu ložu aptverē, tad to pagriež apkārt, notēmē ieroci pret tavu galvu un izšauj. Pirmā lodes kamera ir prezervatīvs, kas plīst, un tu dabū sifilisu, otrajā tu iegūsti STS, no kā prezervatīvi neaizsargā vispār, trešajā tu inficējies ar nāvējošu slimību, ceturtajā tu iegūsti pavisam jaunu STS, kas vēl nav pētīta...

Cik ļoti tu rūpējies par sevi? Dažreiz šķiet, ka Amerikā ir tāda veselības aprūpes filozofija, kas pieņem, ka tu pats nevarētu izlemt sevi pilnībā aizsargāt no STS un grūtniecības. No tā izriet, ka tu pats nevari izvēlēties pataupīt seksu, līdz būsi precējies. Tāpēc prezervatīvi ir tik plaši reklamēti, pat zinot to daudzās nepilnības. Moto šķiet tāds: „Viņi nevar kontrolēt savas kaislības, tātad teiksim viņiem, ka prezervatīvi patiešām darbojas, tad viņi vismaz tos lietos.” Kādēļ nepateikt patiesību par prezervatīviem un patiesību, kā patiešām sevi aizsargāt? Lūk:

Prezervatīvi nepiedāvā pilnīgu aizsardzību pret STS vai grūtniecību. Ir iespējama inficēšanās ar STS gan vīriešiem, gan sievietēm neatkarīgi no tā, vai prezervatīvu lieto vai nē.

Drošākais veids, kā izvairīties no neplānotas grūtniecības vai jebkuras infekcijas ar seksuāli transmisīvo slimību ir atturēties no seksa (no jebkura seksuāla kontakta), kamēr neesi precējies. Kad precēsies, izvēlies partneri, kas nav inficējies ar STS un esi seksuāli uzticīgs laulībā.

 

Avots: Krīzescentrs.lv

© 2016 Īsta Mīlestība Gaida. All rights reserved.